Endüstriyel tarzı ev dekorasyonu için önemli ipuçları

Endüstriyel ev dekorasyonu tasarım stilinin kökeni hakkında fazla bilgi yoktur. Yirminci yüzyılın başlarında geliştiği yaygın olarak kabul edilmektedir. İkinci sanayi devriminin sonunda, küreselleşmeye yönelik endüstriyel tarzı eğilim daha da belirginleşti.

Batı Avrupa fabrikaları kapatıldı ve operasyonlarını düşük maliyetli ülkelere taşıdı. Sonuç olarak, bu boş binalar ihmal edilmişti. Ancak bu fabrikalar, konut dönüşümleri için mükemmel bir şekilde uygundu. Zamanla, şehirler giderek daha büyük hale geldi ve bu da alan yetersizliğine neden oldu. Şehrin etrafındaki eski sanayi bölgelerini yerleşim bölgelerine dönüştürmek mantıklı bir çözümdü. Bu binaların endüstriyel geçmişini gizlemek yerine, mimarlar ve bölge sakinleri bunu vurgulamayı tercih etti. Çıplak duvarlar, kaba tavanlar ve büyük cam pencereler, fabrikaların eski kullanımının kanıtıdır. Sonuç olarak, endüstriyel tarzı iç mekan tasarım dopdolu bir karakteristik özelliğe sahiptir.

Endüstriyel Ev Dekorasyonu İç Mekanların Tipik Elemanları

Her iç tasarım stilinin belirli unsurları vardır. Endüstriyel tarzı ev dekorasyonu genellikle açık renkleri ve doğal malzemeleri tercih ediyor. Bir endüstriyel iç mekan nasıl olursa olsun, oldukça farklı görünüyor.

Kaba Tuğla Duvarlar

Endüstriyel iç mekan tasarım tarzında kozmetik aldatmacalara gerek yoktur. Çoğu durumda vurgulanmamış duvarlar da dahil olmak üzere çıplak yapılar üzerinde durulmaktadır. Kırmızı tuğlalar iç mekana bir renk katıyor ve “daha ​​sıcak”, davetkar bir atmosfer meydana getiriyor.

Beton veya Ahşap Zeminler

Endüstriyel tarzı bir iç mekanda sık sık fayans görmezsiniz. İnsanlar genellikle bu iç mekanın bitmemiş görünümü ile güzel bir şekilde çalışan bir beton zemin veya beton bir zemin şapı seçerler. Beton zemin için geniş bir renk yelpazesi arasından seçim yapabilirsiniz. Ahşap zeminler de bu iç tasarım stili için iyi iş görür.

Kirişler ve Borular ile Açık Tavanlar

Endüstriyel tasarım nispeten ucuz bir iç tasarım tarzıdır, çünkü tavanlar da çıplak kalmaktadır. Beton kolonlar, çelik kirişler ve kirişler ile havalandırma boruları gizlenmez, bunun yerine vurgulanır. Tavan, genellikle bir derinlik hissi eklemek ya da bir şeyleri hafifçe gizlemek için siyah olarak boyanır.

Büyük, Çelik Pencereler

Binaların endüstriyel geçmişine uygun olarak, retro pencereler bu tarz iç mekanlarda çok iyi iş görür. Pencereler genellikle çelikten yapılır ve birkaç tane daha küçük bölüme sahiptir. Bu fabrika pencereleri genellikle oldukça büyüktür ve çok fazla ışık verir.

Açık Kat Planı

Endüstriyel tarzı ev dekorasyonu, tüm alanla ilgilidir. Bu nedenle açık bir kat planı, bir çatı katında olduğu gibi, iyi bir seçimdir. Alanı alt bölümlere ayırmak için ahşap panoları veya dolapları kullanın.

Koyu Mobilyalar

Bir deri koltuk bu endüstriyel iç tasarım tarzında çok iyi iş görür. Ama kumaş eşit derecede iyi görünüyor. Bu stil için cesur, çarpıcı renklerin kullanılmadığını unutmayın. Genellikle spektrumun karanlık tarafındaki griler daha iyi bir seçimdir.

Mobilyalar biraz aşınmış ve yıpranmış özellikte olabilir. Sadece eski paletlerden yapılmış bir ahşap sehpa veya boyası kazınmış olan bir eski metal dolap düşünün. İkinci el mobilya, endüstriyel tarzı ev dekorasyonu için iyi bir fikirdir.

Sade Dekorasyon

Endüstriyel tarzı ev dekorasyonu genellikle temel gereksinimlerden oluşur. Bu tarz mekanlarda yüzlerce bitki, çerçeve, heykelcik, vazo gibi parçalar bulamazsınız. Bu nedenle bu tarzın ifade şekli daha sadelikten yanadır.

Basit, Çelik Merdivenler ve Korkuluklar

Açıklık kavramı, alanın uzunluğu, genişliği ve yüksekliği için geçerlidir. Genellikle mimarlar, seviyelerin basit, çelik merdivenlerle bağlantılı olduğu açık bir dubleks tasarlarlar. Bu mekanlarda zarif, ahşap merdivenler olmaz. İnişteki korkuluklar genellikle çok basit ve açılıdır.

Endüstriyel Aydınlatma

Eğer aydınlatmada endüstriyel tarzı yeniden doğuşun bir hayranı iseniz, muhtemelen ev dekorasyonu için olmasını istediğiniz birkaç türden endüstriyel lamba üzerinde gözünüz var demektir. Kasnaktan ilham alan aydınlatmadan makas akordiyon duvar ışıklarına kadar çok fazla seçenek bulunmaktadır. Aydınlatma ile ilgili daha fazla bilgi için endüstriyel aydınlatma önerileri yazımızı incelemenizi öneriyoruz.

Bizi Instagram veya Facebook’ta etiketleyin, böylece endüstriyel dekorasyon ile ilgili ilginizi çeken içeriklerinizi görebiliriz. Ayrıca endüstriyel ev dekorasyonu ipuçları ile ilgili bu yazımızı yararlı bulduysanız beğenip paylaşmayı unutmayın 😉 İyi şanslar!

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir