Endüstriyel dekorasyon nasıl yapılır – İç Tasarım Kılavuzu

Ham metal ve rustik ahşabın birleşimi ile oluşan endüstriyel dekorasyon, estetiğe ulaşmak için en sevdiğimiz tasarım stillerinden biridir. Her şeyi zora sokmak cesaret ister ve ham, keskin bir üslup elde etmek için modern endüstriyel dekorasyon nasıl yapılır sorusunun cevabını, bu iç tasarım kılavuzu içerisindeki belirtilen ipuçlarında bulacaksınız.

Çatı katı daireleri, ticari alanlar ve hatta bazı modern evler de bile kullanımı gittikçe artan endüstriyel iç mekan tasarımı eğilimi, hızlı bir şekilde dünyanın dört bir tarafında yaygınlaşmıştır. En popüler iç mekan tasarım stillerinden biri olan endüstriyel stil ile evinizi veya ofisinizi nasıl dizayn edeceğiniz konusunda yardımcı olacak bu iç mekan tasarım kılavuzu size yol gösterecektir.
[toc]

Endüstriyel Dekorasyon Fikirleri

Herhangi bir endüstriyel dekorasyon projesini gerçekleştirmeden önce, gelecekteki alanınıza ilham vermeniz önemlidir. Eşsiz iç mekanlar oluşturmak için bazı geleneksel kuralları yıkmak gerekir. Aşağıdaki endüstriyel dekorasyon fikirleri, farklı stilleri nasıl bir araya getirebileceğiniz ve genel tasarımda orta yüzyılın modern, boho veya rustik dekorasyon tarzının bazı özelliklerini nasıl ekleyebileceğiniz konusunda harika bir ilham kaynağı olabilir.

Doğru Renklerin Seçimi

Endüstriyel iç mekan tasarımı oluşturmak için doğru renk paletini seçimi önemli ve bu tarzın temelini oluşturur. Halı, mobilya, endüstriyel aydınlatma vb. tüm öğeleriniz seçmiş olduğunuz renk tercihlerinize bağlı olacaktır.

Eviniz açık tuğla duvarlar (boyalı veya boyasız), çimento zemini veya herhangi bir ahşap içeriyorsa, o zaman zaten endüstriyel dekorasyon için elverişli bir ortama sahipsiniz. Rustik dekorasyon renk düzenleri çok fazla kahverengi ve bej renklere sahip olma eğilimindedir. Koltuk, sandalye ve masalarınızın büyük olasılıkla deri ve ham ahşaptan yapılmış olabileceğini aklınızda bulundurun. Bu nedenle doğal olarak bol miktarda kahverengi veya yanmış portakal tonu tercihiniz olmalı. Bu, kilim ve diğer dekorunuz için vurgu renkleri kullanmanız için size birçok fırsat sunar.

Endüstriyel Mobilya Seçimi

Endüstriyel mobilyalar ağırlıklı olarak ham maddelere dayanır. Ham çelik, bitmemiş ahşap, görünür beton, açıkta kalan borular, kirişler ve kanallar, ampuller…

Grenli, topraklı ahşap ve pürüzsüz, parlak metalin keyifli dokusal etkileşimi, çok popüler bir endüstriyel dekorasyon trendidir. Birçoğu, mutfakta ve diğer endüstriyel aydınlatma aksesuarlarında yüksek parlaklıktaki çelik veya krom aksamı seçerek metalin varlığını genişletmeyi tercih ediyor.

Beton, endüstriyel görünüm için mükemmel ve ekonomik bir seçimdir. Daha rustik dekorasyon bir görünüm için yüksek parlaklığa veya sol mat veya bitmemiş olabilir. Çivi kafaları ve çıkıntıların açıkta bırakılması endüstriyel görünüme katkıda bulunan detaylardır. Beton da çok yönlüdür ve zeminler, tezgahlar, lavabolar, küvetler, şömineler ve çok daha fazlası için kullanılabilir.

Her endüstriyel iç mekanda ahşap ve metalden yapılmış endüstriyel mobilyalar bulunması gereklidir. Sehpa, ahşap mutfak masası, raf, dolap veya başka bir şey olabilir. En az metal ayaklı bir ahşap masa ile gerçek bir endüstriyel dekor elde edilebilir. Örneğin ahşap kitaplık yapımı ile ilgili yazımızdaki kitaplık modeli de mekanda şık bir görünüme katkıda bulunacaktır.

Endüstriyel kanepeler ve sandalyeler genellikle deri kaplamaya sahiptir. Malzemeler benzer olsa da, deri mobilyaların tarzı oldukça farklı olabilir. Eğer bir şekilde deriden hoşlanmıyorsanız, keten döşemeli kanepeler ve sandalyeler de endüstriyel mobilya seçiminde iyi bir seçenektir. Bu görünümü tercih ederseniz, neredeyse her zaman geleneksel olan bir tasarım seçersiniz (çelik tırnak başlıklarıyla kaplı tutam koltukları düşünün).

Ortama Uygun Halı Seçimi

Halı seçeneklerine gelince, endüstriyel dekor fikirleri için oldukça sınırlıdır. Aşırı derecede canlı ve şık (soyut sanat) olan ya da rustik bir ortamda garip görünmek için farklı geometrik desenler (zıvana ya da kafes) olan kilimlerden kaçınmaya çalışın.

Bunun yerine, soluk görünen veya genellikle koyu (gri, kızıl vb) tonlarda halılar tercih etmenizi öneririz. Yıpranmış bir oryantal halı, dokulu bir katı halı, dokuma jüt halısı vb. düşünebilirsiniz.

Kontrast Unsurlar ve Diğer Öneriler

Endüstriyel dekor için eşyalarınızı seçerken daha fazla esnekliğe sahipsiniz. Deri ve dokuma doku gibi farklı malzemeleri birleştirin. Renklerin halıyı tamamlamasına izin verin. Örneğin halı katı yüzeye ve koyu tonlara sahipse, sanatsal estetiğe sahip renkli aksesuarları deneyin.

Endüstriyel aydınlatma genellikle iki kategoriye ayrılır: Birincisi Vintage Lambalar: eski Dünya’dan ilham alan lambalar. İkincisi Modern Lambalar: Anlamsız süsleme ve detaylardan arındırılmış, grenli metal yüzeye sahip modern geometrik tasarımlı lambalar. Endüstriyel aydınlatma, endüstriyel stilden ilham alan evlerin en önemli bileşenlerinden biridir. Ayrıca geçmiş dönemdeki steampunk kültürü anımsatan mekanik bileşenler de endüstriyel dekorasyon için popüler öğelerdir.

Eviniz veya ofisiniz için yapmış olduğunuz ya da ilginizi çeken endüstriyel dekorasyon örneklerini bizimle paylaşmanızı çok isteriz 🙂 Bizi Instagram veya Facebook’ta etiketleyin, böylece paylaşımlarınızı görebiliriz. Endüstriyel dekorasyon rehberi ile ilgili bu yazımızı yararlı bulduysanız beğenip paylaşmayı unutmayın 😉 İyi şanslar!