Babanıza ahşap TV ünitesi yaparak sevginizi gösterin

Endüstriyel stilde doğal ahşap TV ünitesi yaparak, babanızı mutlu edebileceğiniz ahşap TV sehpası yapımı ile ilgili bu yazımızda; tv ünitesi ahşap ile ilgili merak ettiklerinizi de bulabileceksiniz. Emeğinizi ortaya koyup gösterebileceğiniz ve bütçenize uygun bu alternatif hediye fikri ile ona ne kadar değer verdiğinizi gösterin.

Duygu ve düşüncelerimizi ifade edecek güzel bir söz veya anlamlı bir bakış sevdiklerimizi mutlu etmeye yetse de onlara duygularımızı tam manasıyla hissettirebilecek diğer hususta emek vererek ürettiğimiz ürünlerdir. Onlar için güzel bir davranışta bulunmak, bize ihtiyaçları halinde tereddütsüz fedakarlık göstermek ya da hoş bir sürpriz yapmak inanılmaz bir mutluluk verecek ve aramızdaki bağı güçlendirecektir.

Sevdikleriniz için layık gördüğünüz her hediye çok özel bir anı olarak yıllarca saklanacak ve kuşkusuz oldukça etkileyici olacak fakat el yapımı hediyeler, onlara asla unutulmaz anlar yaşatacaktır. Unutulmaz bir anı olarak yaşamlarının en güzel yerinde yer edinecek ve duygularınızı tam manasıyla ifade edeceğiniz el yapımı hediyeler ile içtenliğinizi yansıtmış olacaksınız. İçinizden geldiği bir anda veya onlar için özel olan bir günde ortaya emeğinizden bir mutluluk çıkarma fikrine ne dersiniz? Kulağa hoş geliyor öyle değil mi! Öyleyse gelin sevdiklerinizin arasında sizin için özel bir yeri olan babanız için yapacağınız endüstriyel stilde bir masif ahşap TV ünitesi ile ona tarifsiz bir deneyim yaşatın. O zaman gelin bu ahşap ünite detaylarına göz atarak devam edelim.
[toc]

Bu doğal ahşap TV ünitesi, 2x4s, 2x12s ahşap levha ve 2″ açılı metal köşebentlerden yapılmıştır. Ölçü standartları ile ilgili detaylı bilgiye ihtiyacınız var ise; ahşap kereste ölçü standartları yazımızı inceleyebilirsiniz. Bu proje oldukça sağlam olmakla birlikte, altında ayakkabı deposu bulunan bir tezgah olarak da kullanılabilir. Bu versiyon ahşap TV sehpası için tasarlandı, ancak döner tablalı, plak koleksiyonu ve ses sistemi için de kullanılabilir. Bu projenin toplamda yaklaşık maliyeti 70 dolara mal olmuştur ve yaklaşık 3 saat sürmüştür.

Araç ve Gereçler:

12 ft 2×12 Ahşap Levha

2×4 Tahta

2”x2”x ⅛” Metal Köşebent

Danimarka Yağı

Güç Matkap

Açı Öğütücü

Jig Testere

Dairesel Testere

Orbital Zımpara

Ahşap TV Ünitesi Yapımı:

2×12 Ahşap Levhanın Hazırlanışı

Daire testeresini 2×12’lik ahşap levhayı her biri beş fit uzunluğunda iki parça olacak şekilde kesmek için kullanın. Ahşap TV ünitesi için gerekli olan metal köşebentlerin içine girmesi için 2×12’lik parçalardan her birinin her iki ucundan 8” ölçün ve daha sonra açılı demirin flanşlarından birini kabul eden bir çentiği kesmek için dairesel testereyi kullanın.

Flanşlar yaklaşık ⅛” kalınlıkta olduğundan, çentiğin yeterince geniş olmasını sağlamak için daire testerenin 2-3 geçişine ihtiyacınız olabilir. Dairesel testerenin bıçağını köşebent demirinin flanşının derinliğine ayarlayın. Jig testere de bu işlem için kullanılabilir. İlk parçadaki çentikleri kestikten sonra, ikinci parçadaki yerleri işaretlemek için kullanın, böylece her iki çentik kümesi eşit olacaktır. 220 grit pedi ile bitirmeden önce 120 gritli pedlerle, 2×12 ve 2×4’leri zımparalamak için bir orbital zımparayı kullanın.

2×4 Tahtaların Hazırlanışı

TV ünitesi ahşap tabla desteği için gerekli olan 2×12 genişliğindeki 2×4 parçayı kesin. 2×4’lük bu parçaları 2×12’lerin altlarına vidalayın. Yeterince uzun vidalarıma sahip olmadığımdan yaklaşık 2x4s bir inç kadar delmek için bir ½” diamter biti kullanın ve daha sonra 2×4’leri 2×12’ye vidalamak için 3.5” uzunluğunda vidalar kullanın.

Vida başlıklarının ahşap tv sehpası raflarında gösterilmesini engellemek için 2×4’leri ve 2×12’leri geçmeye karar verin. Sorun, sadece 2×4 derinliğiyle aynı uzunlukta olan 3 ½” uzunluğundaki vidaların olması. 2x4s parçalara yaklaşık 1 inçlik yarım inç çaplı delikler açıp daha sonra vidaların deliklerden aşağı doğru vidalanmasını sağlayın, böylece vidalar yaklaşık 1x12s’ye çıkar.

Çentiklerin köşe kenarları, köşebentlerin yuvarlatılmış iç köşeleri, bunların içine gömülecek şekilde yerleştirilmelidir.

Metal Köşebentlerin Kesimi ve Hazırlanışı

2”x2”x1/8” köşeli demirden dört parça kesin ve daha sonra çelikten ve 2×4’lere vidalanabilmesi için flanşlardan birinden delikler açın. Kaba demirleri kesmek için bir metal kesme bıçağı ve açıları düzeltmek için bir orbital zımpara makinesi kullanabilirsiniz.

Ahşap TV sehpası için gerekli olan metal ayak köşebentlerini kesmek için metal bir kesme bıçağı ile bir testere bıçağı kullanabilirsiniz. Tüm çalışma masanın altına sıkıştırmadan önce köşebentleri tahta blokların üzerine yerleştirmelisiniz. Flanşları birer birer kesip ve diğer tarafı kesmeden önce köşebent demirini çevirmelisiniz. Metal köşebent parçaların pürüzlü kenarlarını düzeltmek için hem bir açılı taşlama hem de bir orbital zımpara kullanmayı deneyebilirsiniz. 80 gritli bir kapak diski olan taşlama makinesi işi gerçekten çok iyi yapıyor. Orbital zımpara makinesi çalışıyor ancak zımpara altlıklarını yıpratmamaya dikkat ederek pedine hasar vermemelisiniz.

Açıları 2×4 desteklerine sabitleyeceğiniz vidaları seçin. Siyah başlıklar köşeli demirlerle eşleştiği için 1 ¼” uzunluğunda siyah alçıpan vidaları kullanabilirsiniz. Matkap uçlarını yağlamak ve ısıyı dağıtmak için kesme yağı kullanabilirsiniz. 3/16” çaplı bir biti ile başlayıp ve tüm delikleri delin. Daha sonra vida başları için bir havşa deliği oluşturmak üzere ⅜” çapında bir bit kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için metale sadece delinmiş, böylece vida başı düz olacaktı. Delikleri açtıktan sonra, açıyı silerek, madeni yağlar ile yağ ve kirleri giderin.

Ahşap Ünite Montajı

Üst rafı zemine baş aşağı olacak şekilde yerleştirin ve daha sonra metal köşebentleri yuvalara yerleştirin. Vidaları kullanmadan önce bunları itmeye ve tutmaya yardımcı olmak için bir kelepçe kullanın.

Her bir açılı demir parçasını 2×4 destekleri boyunca 1,25 inç vidalar ile vidalayın. Ahşap parçaları bir kat Danimarka yağı kullandıktan sonra doğal ahşap tv ünitesi kullanıma hazır hale gelecektir.

Yapmış olduğunuz bu ve farklı ahşap TV ünitesi modelleri için bizimle paylaşımda bulunabilirsiniz. Bizi Instagram veya Facebook’ta etiketleyin, böylece el işlerinizi görebiliriz. Ayrıca ahşap tv ünitesi yapımı ile ilgili bu yazımızı yararlı bulduysanız beğenip paylaşmayı unutmayın 🙂 İyi şanslar!