Sevgilinize ahşap sehpa yapma fikri harika olabilir

Endüstriyel tarzda ahşap orta sehpa yaparak, sevgilinizi etkileyebileceğiniz ahşap sehpa yapımı ile ilgili bu yazımızda; oldukça merak edilen doğal ahşap sehpa boyama hakkında da bilgiler paylaşacağız. Yaparak uygularken zevk alacağınız bu romantik eserinizle gurur duyacaksınız.

Bir şeye, canlı bir varlığa ya da başka bir insana karşı yakın ilgi ve bağlılığa yönelten duygunun adıdır sevgi. Siz de Aytmatov’un ifade ettiği gibi “Sevgi emek ister” sözüne bağlı kalanlardan iseniz, sevgilinize ellerinizle yapabileceğiniz hediye fikirlerini seçebilirsiniz. Böylece ona ne kadar değer verdiğinizi gösterebileceksiniz. Ömür boyu unutamayacağı ve onun için gayret edip kalbini fethedeceğiniz el yapımı bu ahşap orta sehpa hediye fikri size ilham olacaktır.

Sevgi, seven ve sevilen insan açısından zahmet isteyen güçlü bir bağlılıktır. Küçük veya büyük şaşırtıcı davranışları ile sizi her an düşündüğünü hissettirerek ilişkinize yeni bir boyut kazandıran sevgilinize, buradaki harika hediye fikri ile siz de etkileyici bir biçimde karşılık verebilir ve kalbindeki yerinizi sağlamlaştırabilirsiniz. Şüphemiz yok ki yaparken zevk alacağınız, zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız ve bitene kadar sadece onu düşüneceğiniz bu romantik eserinizle gurur duyacaksınız. Ona herhangi bir yerdeki doğal ahşap sehpa modelleri içerisinden parayla satın alabileceğiniz orta sehpa ile işin zahmetsiz yönünü tercih etmek yerine, kendi ellerinizle yapacağınız bir ham ahşap sehpa hediyesi, onun tarafından da büyük bir beğeni ve takdir ile karşılanacağından emin olabilirsiniz.
[toc]

İhtiyaç Duyulan Malzemeler:

2 8ft 2 x 6 Prime # 2 Daha İyi Douglas Köknar Kerestesi (Üst Tabla)

4 8ft 2 x 2 Seç Çam Tahtası (Çerçeve)

30 # 8 2.5inç Vidalar

Gönye testere

Zımpara

Güç matkap

Koyu Ceviz Ahşap Boyası

Abanoz Ahşap Boyası

Poliüretan

Ahşap Orta Sehpa Yapımı

Bölgenizde bulunan ahşap atölyesi ile iletişime geçerek, sehpa tablasını oluşturan 4 ahşap plakasını 2 8 ft 2 × 6’lık olacak biçimde kestiriniz. Ahşap sehpa ayakları için, 4 48in üst ve alt çerçeveside gerekli olan 8ft 2 x 2 kerestelerin 2’sini kestiriniz.

Alt ve üst çerçevenin kısa kenarları ve orta desteği, 2 x 2’lik tahtalardan 20in uzunluğunda 5 adet keresteden oluşmaktadır. Bu kısa parçaların kesimi için gönye testere kullanabilirsiniz. Çerçevenin üst ve alt kısmını bağlamada gerekli olan 4 dikey destek parçası için 2 x 2’lik tahtalardan 12in uzunluğunda olacak şekilde ölçerek kesiniz. (İlgili resimler aşağıdadır)

Çerçeveyi oluşturan keresteleri monte ederken dikkatli olmalısınız. Çünkü 8 köşenin her birinde birbirleriyle çok yakın mesafede 2 2.5in vidalar delinecek ve aşağıda resmedildiği gibi, birbirleriyle karşılaşmayacaklarından emin olmalısınız. Orta destek parçasını bağlamak için 2 ek vida kullanabilirsiniz.

Ahşap Sehpa Boyama

Ahşap sehpa boyama aşamasında, sehpa tablasını oluşturan kerestelere koyu ceviz ahşap boyasını zımpara ile zımparalayıp uygulayın. Genellikle bu tip bir sehpa, metal bir ayağa sahiptir. Fakat örneğimizdeki sehpanın ayaklarını oluşturan parçaların fazlalığı metal ve kaynak işlemini artırarak ekstra maliyete sebep olacaktı. Bu yüzden ahşap sehpa ayağı tercih edip iki kat abanoz ahşap boyası kullanarak benzer metal etkisine sahip olabilirsiniz. Sonrasında lekeleri mühürlemek için poliüretan uygulayın.

Kalan 12 vida ile üst tablanın her bir parçasını, sehpa ayağını oluşturan çerçevenin en üst 20in parçalarına birleştirerek ve parça başına 3 vida kullanacak biçimde alttan vidalayın. Vidaları gizleyebilmek için bu parçaların alt kısımdan vidalanması gerekir ve bu işlemi masayı ters çevirerek gerçekleştirebilirsiniz. (NOT: Sehpa tablasındaki parçalar arasında minik boşluk bırakabilirsiniz. Böylece çerçeve genişliğine tam getirmiş olursunuz)

Ve doğal ahşap sehpa, sevgiliniz için hediye edilmeye hazır hale geldi. Ve en önemlisi daha az maliyetle daha etkili bir hediyeyi, kendi ellerinizle yaptınız. Böylece bu sizin için büyük bir deneyim ve kazanç oldu. Evin ya da bir iş yerinin ortasında yer edinecek bu sehpanın anısı da unutulmaz olacaktır.

Endüstriyel tarzda bu ahşap orta sehpa için başlangıç yaparsanız, sonucunu görmeyi çok isteriz 🙂 Ayrıca endüstriyel dekorasyon rehberi ile ilgili yazımız da ilginizi çekebilir. Bizi Instagram veya Facebook’ta etiketleyin, böylece el işlerinizi görebiliriz. Ahşap orta sehpa yapımı ile ilgili bu yazımızı yararlı bulduysanız beğenip paylaşmayı unutmayın 😉 İyi şanslar!

2 Comments