Ahşap masa yapıp annenize hediye etmeyi düşündünüz mü?

Bugün sizlerle, herhangi bir mağazadan ahşap mutfak masası satın almak yerine, daha az maliyetle ahşap masa nasıl yapılır? sorusunun cevabını bulacağınız, doğal ahşap yemek masası hakkında öğrendiklerinizi uygulayıp annenize hediye ederek onu duygulandıracağınız bu yazımızı paylaşmaktan heyecan duyuyoruz.

Duygularınızı ifade eden tüm hediyeler özel ve kıymetlidir. Fakat emek verilerek yapılmış hediyelerin sahibi üzerinde yüklediği anlam ve etki, kelimelerle ifade edilemeyecek kadar yücedir. Çünkü el yapımı hediye üzerinde harcanan zaman ve verilen emek, onu diğerlerinden farklı kılarak müstesna bir konuma taşır. Dolayısıyla düşünüp planlanarak hazırlanmış ve sevginin her detayında hissettirildiği bir hediyenin anısı da, uzun yıllar unutulamayacak özelliğe sahiptir. Bir de el emeği göz nuru olan bu hediyenin ahşap mutfak masası olduğunu hayal edin! Gelin bu masamızın bazı detaylarına göz atarak devam edelim.
[toc]

Kutu eklemleri veya parmak eklemler ahşap masa ayakları için süper güçlü, güzel görünümlü ve süslü kırlangıç ​​kuyruğuna mükemmel bir alternatiftir. Bunun için masa testere, bir kutu eklemi jig ve bir kızak üzerinde bir yığın dado bıçağı gerekir. İşte kutu eklemleri kesmek için yararlı bir video.

Eğer bu masayı daha basit bir şekilde yapmak istiyorsanız, o zaman kesinlikle kutu eklemlerini dışarıda bırakıp, uç uca eklemleri ile değiştirebilirsiniz. Ekstra çalışma olmadan o şık ve modern görünüme kavuşacaksınız. Planları kutu eklemleriyle birlikte paylaştık, çünkü bu masayı gerçekten benzersiz kıldıklarını düşünüyoruz. Hadi o zaman iş başına…

Ahşap Masa Malzemeleri:

(3) 2x4x8 Ft. Tahtalar

(1) 1x4x6 Ft. Tahta

(2) 2x3x6 Ft. Tahtalar

(8) 2x6x8 Ft. Tahtalar

2 ½ inç Ahşap Vidalar

2 ½ inçlik Cep Vidaları

1 ¼ inç Ahşap Vidalar

Ahşap Bisküvi (isteğe bağlı)

Ahşap Tutkalı

Kullanılacak Araçlar Listesi:

Şerit Metre

Kalem

Marangoz Gönyesi

Havşa Bitiyle Matkap

Yığılmış Dado Bıçağı ile Tablo Testere

Dairesel Testere

Cep Deliği Jig

Bisküvi Marangoz (isteğe bağlı)

Kelepçeler

Emniyet gözlükleri

İşitme Koruması

Tahtalar için Kesim Listesi:

(4) 2×4 @ 38 ¼ inç (üst ve alt raylar)

(4) 2×4 @ 26 ¾ inç (bacaklar)

(2) 1×4 @ 30 ¼ inç (önlük destekler)

(2) 2×3 @ 71 ¾ inç (2 ¼ inç genişliğinde sökülmüş – uzun önlükler için)

(8) 2×6 @ 86 ½ inç (4 ¾ inç genişliğinde sökülmüş – masa üstü tahtaları için)

Ahşap Masa Yapımı

Raylar, Bacaklar ve Kutu Eklemlerinin Kesimi

2×4 rayları ve bacakları ölçün, işaretleyin ve kesin. Yığılmış bir dado bıçağı takılmış bir masa testeresi kullanarak, gösterildiği gibi kutu eklemlerini kesin.

Parçaların Birleştirilerek İki Tarafta Uygulaması

Ahşap masa ayakları için kutu bağlantılarının tüm yüzeylerine ahşap yapıştırıcı sürün, eklemi sıkıca birleştirin ve levhaları kuruyana kadar sıkıştırın. İşlemleri diğer ahşap masa ayağı için de gerçekleştirin.

Önlük Desteklerinin Montajı

1×4 desteklerinin uzunluğunu ölçün, işaretleyin ve kesin. Üst rayların ortasındaki konumunu belirleyip, ön delme ile birlikte pilot deliklerine havşa açın. 1 ¼ inçlik ahşap vidaları ahşap tutkal ile gömme biçiminde montajlayın.

Uzun Önlüklerin Montajı

2×3 uzun önlüklerin uzunluğunu ölçün, işaretleyin ve kesin. Bir masa testeresi kullanarak tahtaları 2 ¼ inç genişliğe kadar indirin. Uçlara 1 ½-inç cep delikleri delin ve 2 ½-inç cep vidaları ile bacaklara takın.

Doğal Ahşap Masa Tablası Yapımı

Bir masa testeresi ile 2×6 tahtaları 4 ¾ inç genişliğe kadar açın. Gösterildiği gibi tahtaları 2 panel yapmak için kenarlara birleştirin. Kenarları boyunca düzgün bir yapıştırıcı tabakası sürün ve kenarlarını kenara yapıştırın. Düz ve hizalı bir masa tablası sağlamak için kelepçeleri ve tırnakları kullanın. İsteğe bağlı: hizalamaya yardımcı olmak için bisküvi kullanın. Paneller kuruduktan sonra, tahtaları dairesel bir testereyle kesecek şekilde kesmek için masanın uçlarına düz bir kenar ölçün, işaretleyin ve kelepçeleyin.

Ahşap Mutfak Masası Tablasının Montajı

Masa üstünü tabanın üzerine yerleştirin ve alttan içeriye sürülen 2 ½ inçlik ahşap vidalarla takın. Her iki uçta bir 3 7/8 inç çıkıntı olmalı ve iki masa üstü paneli arasında bir ¼ inç boşluk olmalıdır.

Herhangi bir deliği ahşap dolgu, kum, boya ve / veya leke ile doldurun ve istenen şekilde bitirin. Doğal ahşap yemek masası artık annenize hediye etmek için hazır!

Bu modern ahşap mutfak masası için kolları sıvarsanız, sonucunu görmeyi çok isteriz 🙂 Ayrıca ahşap tv ünitesi yapımı ile ilgili yazımız da ilginizi çekebilir. Bizi Instagram ya da Facebook’ta etiketleyin, böylece el işlerinizi görebiliriz. Ahşap masa yapımı ile ilgili bu yazımızı yararlı bulduysanız beğenip paylaşmayı unutmayın 😉 İyi şanslar!