El yapımı bu ahşap kitaplık ofisinize çok yakışacak

Ofisiniz için bir mağazanın ahşap kitaplık modelleri içerisinden kitaplık tercih yerine, daha az bütçe ile ahşap kitaplık nasıl yapılır? konusunu inceleyeceğimiz ve masif ahşap kitaplık hakkında detaylı bilgiler paylaştığımız bugünkü yazımızda, öğrendiklerinizi uygulayarak mükemmel bir ahşap kütüphane sahibi olabilirsiniz.

Zamanınızın çoğu kısmını geçirdiğiniz ofisinizin dekorasyonu, motivasyonunuz için oldukça önemlidir. Çünkü üzerinde odaklandığınız işlerinizin oluşturduğu stres ve verimliliğin azalması, ofisin tekdüze dekorasyonu ile de birleştiğinde motivasyonunuzun daha da azalmasına ve kendinizi haliyle kötü hissetmenize sebep olabilir. Bu olumsuz durumları önlemek için, işyeri ortamınızda sizi ve ekibinizi rahatlatıp enerjinizi arttıracak, şıklığı ile de iş yerini ziyaret edenlerin beğenilerini kazanacak mobilyaları (ahşap kütüphane vb)  tercih edebilir ve herkesin etkilendiği bir ortam meydana getirebilirsiniz. Gelin, ofisiniz için bir mobilya mağazasının ahşap kitaplık modelleri arasından satın alacağınız bir kitaplık yerine, kendi ellerinizle emek vererek hem de daha az bütçe ile yapacağınız ahşap kitaplık yapımı konusunu inceleyelim.
[toc]

Bu kitaplık ahşap özelliğinden dolayı çok iyi görünüme sahiptir. O kadar iyi ki, ofisinizde olmayı hak ediyorlar. Böyle büyük projeler bunaltıcı görünebilir, çünkü nereden başlayacağınız konusunda fikriniz olmayabilir. Bu proje aslında inanılmaz derecede basittir, inşa ederken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey vardır. Gelin bunlara göz atalım.

Gerekli Olan Malzemeler:

1 ¼” Ahşap Dübeller

(6) 1×3 8 ft uzunluğunda Çam Levhaları seçin

(6) 1×3 10 ft uzunluğunda Çam Levhaları seçin

(7) 1×12 Levhalar (raflarınızın ne kadar geniş olmasını istediğinize bağlıdır, örneğimiz 8 ft uzunluğundadır)

Trim Başlı Vidalar

Bağlantı Cıvataları + Bağlantı Kapaklı Somunlar

Ahşap Kitaplık Yapımı

Bu kitaplık ahşap olmasından dolayı şekillendirilmesi, metal gibi diğer maddelere göre daha kolaydır. Ve ahşap rafları oluştururken yapım süresini kısaltmak için çeşitli yollara başvurabilirsiniz. Örneğin başlangıç için ilk merdiveni oluşturup bunu diğer ikisi için de şablon olarak kullanacağınız için tam olarak aynı olacaklardır.

Ahşap Ayaklar için Uzun Tahtalar

İnşa ettiğimiz merdivenin ilk tarafı uzun taraf, daha kısa olan kenarı nasıl geçtiğini görüyor musunuz? Merdivenin uzun kenarı için ölçümüz 104”. İlk tahtanızı alın ve mezro ile 4” ölçün ve işaretleyin. İlk basamak nereye oturacak? Her raf arasında uzun objeler koyabileceğiniz kadar boşluk olması gerekli ve bunun için her boşluk ölçümü 14.25” olacak şekilde belirleyin.


Raflarınızdaki basamakların her biri için ölçün ve işaretleyin. Bu yapıldıktan sonra, 2 ve 3 işaretleri arasındaki 1/2 yol noktasını bulun. Bu, merdivenin kısa tarafının nereye bağlanacağıdır. Sondaj için burayı işaretleyin. Basamakların her biri için ölçüldükten ve işaretledikten sonra, küçük bir matkap ucu alın ve her bir işaretin üzerinden tahta boyunca delin. Masif ahşap kitaplık için ilk şablonunuz hazırlandı ve işin zor kısmı bitti. Tebrikler! Raflarınızı 3 ayrı merdivenle gösterildiği gibi yaparsanız, bu ölçümlerle 6 tahtaya ihtiyacınız olacaktır. Her tahtayı şablon kartının altına kelepçeleyin ve deliklerden yeni tahtaya delin. Bu kartların 5’ini bir kenara koyun ve şablon kartınızı kullanmaya hazır olun.

Ahşap Ayaklar için Kısa Tahtalar

Ardından merdivenin kısa tarafını ölçeceğiz, işaretleyeceğiz ve deleceğiz. Kısa tahtanızı alın ve mezro ile 2.5” ölçün. Tahtanın içinden sonuna kadar delin ve içine bir vida yerleştirin, böylece ucun girdiği noktayı kontrol edebilirsiniz. Uzun şablon kartınızdaki 2. ve 3. basamak delikleri arasında mutlu bir şekilde takılan ve önceden delinmiş delikle vidalayın ve delin. Vida orada kalmıyor, sadece kısa tahtayı yerinde tutmak için bir pim olarak kullanıyoruz. Bunu yaptıktan sonra, vidayı çıkar ve artık merdivenindeki kısa tahtalar için mükemmel bir şablonunuz var.

Bir sonraki adım doğal ahşap kitaplık panolarınızın uç kenarlarını bitirmektir. Bu projeyle ilgili en önemli şey, tamamen ayarlanabilir, rafları açıp kapatarak ihtiyacınız olduğu kadar geniş veya uzun raflar yapabilirsiniz. Bunu yapmak için tahtaların altını yuvarlayın. Hepsinin aynı olduğundan emin olmak ve kavis biçiminde işaretlemek için bir bant rulosu kullanabilirsiniz. Ve fazlalığı kesmek için bir yapboz kullanın. Daha sonra uzun tahtaları mezro ile 104” ölçün ve kısa tahtaları da 88” olacak şekilde ölçün.

Ahşap Raf için Basamak Çubukları

Ahşap kitaplık raflarının doğru görünmesi için merdivenin kapanabilmesi gerekir, bu da dübellerinizi 2 farklı uzunlukta kesmeniz gerektiği anlamına gelir (çünkü merdivenin kısa kenarı uzun kenarın dışına sığar.) Bu, merdivenin kısa tarafındaki dübellerin uzun kenarlardan 2” daha uzun olması gerektiği anlamına gelir (çünkü dübellerin her iki tarafındaki 1” kartlarını dikkate alıyoruz). Merdivenin her iki tarafına 7 dübel (ya da yaptığınız gibi 3 merdiven yaptıysanız toplam 42) 21’de 12” ve 21’de 14” ‘ye ihtiyacınız olacaktır. Gönye testerenizde basit bir jig durağı ayarlayın, böylece 42 farklı kez tekrar ölçmeniz gerekmez.

Dübelin ortasındaki levhaların önceden delik açılmış deliklerle kaplandığından emin olmak için, dübellerin her bir tarafının ölü merkezini işaretlemek için çok basit bir şablon yapın. Sonra işaretlenen noktadan küçük bir divan açın. Kullanmakta olduğunuz vidalar kendiliğinden delinir, bu da kavihlere kadar tüm yolu delmenize gerek olmadığı anlamına gelir. Vidaları tahtaların kenarlarına yerleştirin ve tüm yol boyunca delme işleminden önce noktaları pivottaki boşluklarla hizalayın. Sonra diğer tarafı ekleyerek merdiveni bitirin. Ve tüm işlemleri diğer merdivenler için de tekrarlayın.

Ahşap Kitaplık Montajı

Tüm ahşabı boyadıktan, lekeledikten veya bitirdikten sonra, merdivenlerin kısa ve uzun kenarlarını bağlama zamanı. Bunu yapmak için bağlayıcı cıvataları + somun kapakları kullanın. Her iki tarafta da aynı göründüğünü ve mesafeyi ayarlamak için merdiveni biraz içeri ve dışarı taşıyın. Bunu yaptıktan sonra, 1×12 kartını basamaklara kaydırın ve ahşap kütüphane ofisiniz için hazır hale geldi!

Bu şık ve doğal ahşap kitaplık yapımına başlamak için karar verirseniz, eserinizi görmeyi çok isteriz 🙂 Ayrıca ofisinizde de çalışma masası olarak kullanabileceğiniz ahşap mutfak masası yapımı ile ilgili yazımız da ilginizi çekebilir. Bizi Instagram ya da Facebook’ta etiketleyin, böylece el işlerinizi görebiliriz. Ahşap kitaplık yapımı ile ilgili bu yazımızı yararlı bulduysanız beğenip paylaşmayı unutmayın 😉 İyi şanslar!